LEI almanın maliyeti nedir?

Biz, LEI kodları için Yeni Kayıt, Yenilemeler, Transferler ve Benzersiz Site Mührü logosu gibi ana seçenekler sunan GLEIF RA'yız (Kayıt temsilcisi). Hem perakendeciler hem de bayi ortakları için çok yıllı ve toplu indirimler mevcuttur. Gerçek yenilemeden önce LEI kodunu aktarmanız gerektiğini lütfen unutmayın.

Transfer Temel Profesyonel
Ödeme Planı
Fiyatlandırma Planı
1 yıllık
60 $ yıllık faturalandırılır 60 $ yıllık faturalandırılır 150 $ yıllık faturalandırılır
2-Yıllık
2 yıl - 108.50$ 271.25$
3-Yıllık
3 yıl - 155.00 $ 387.50 $
4-Yıllık
4 yıl - 201.50 $ 503.75 $
5-Yıllık
5 yıl - 248.00 620.00 $
Periyod
Dönem 1 yıl 5 yıla kadar 5 yıla kadar
LEI Kaydı
LEI Kaydı ✔️ ✔️ ✔️
LEI data güncellemesi
LEI veri güncellemesi ✔️ ✔️ ✔️
SSL doğrulama Hızlandırma
SSL doğrulama Hızlandırma ✔️ ✔️ ✔️
Ücretsiz SSL sertifikası Güvenilir ve profesyonel SSL her planla birlikte gelir
Ücretsiz SSL sertifikası Güvenilir ve profesyonel SSL her planla birlikte gelir ✔️ GoGetSSL™ Domain SSL ✔️ GoGetSSL™ Domain SSL ✔️ GoGetSSL™ BusinessTrust EV SSL
Ücretsiz LEITrust Site Mührü
Ücretsiz LEITrust Site Mührü Benzersiz Mühür, her Yeni/Yenileme veya Transfer ile birlikte gelir ✔️ LEITrust Mühür v.1 ✔️ LEITrust Mühür v.1 ✔️ LEITrust Mühür v.1

Bu Planı Seçin
Sipariş Ver

Bu Planı Seçin
Sipariş Ver

Bu Planı Seçin
Sipariş Ver
 1. Tüzel Kişi Kimlik kodu (LEI) nedir?

  1. LEI (Tüzel kişi kimlik kodu- Legal Entity Identifier) ISO 17442 standartlarına uyumlu olarak şirketler hukukuna tabi tüzel kişilere tahsis edilen 20 haneli uluslararası bir kimlik kodudur. LEI kodu ülkemizde kullanılan MERSİS numarasının uluslararası versiyonu işlevi görerek tüzel kişilere uluslararası düzeyde yegane bir tanımlama kodu sağlar.

 2. Hangi kurumlar LEI kodu almalıdır?

  1. İsteyen tüm tüzel kişiler LEI kodu alabilir. LEI kodunun farklı ülkelerde değişen kullanım alanları olabilmektedir. Genel olarak finansal işlemlerde işlem taraflarının raporlamasında tanımlama kodu olarak kullanılır. Bu kapsamda uluslararası piyasalarda işlem tarafı olan kurumlardan LEI kodu almaları istenebilir.

  2. Ülkemizde;

   • Veri Depoculuğu Tebliği kapsamında vadeli işlem ve opsiyon sözleşmesi işlemlerinde işlem taraflarının
   • MKK (Merkezi Kayıt Kuruluşu) ihraççı kuruluşlarının
   LEI kodu alması zorunludur.

  3. Veri Depocusu Kuruluşların raporlama yükümlülükleri ile ilgili Resmi Gazete Bildirimine Buradan bağlantıya ulaşabilirsiniz.
   Ülkemizde veri depoculuğu hizmetini MKK sunmaktadır, detaylı bilgiye MKK internet sitesinden ulaşabilirsiniz (https://www.mkk.com.tr/tr-tr/Sayfalar/Home.aspx).
 3. LEI kodu başvurusunu kim yapabilir?

  1. EASY4SSL , Türkiye, Azerbaycan, Belçika, Hollanda ve İngiltere’nin de bulunduğu toplam 15 ülkede yerleşik kurumlara LEI tahsis etmek üzere yetkilendirilmiştir.

  2. Bu ülkelerde yerleşik tüzel kişiler EASY4SSL LEI portalı üzerinden başvuru yapabilir.
 4. LEI kodu tahsis süreci ne kadar sürmektedir?

  1. Yerel tüzel kişiler için LEI kodu tahsis süreci yaklaşık 2 iş günüdür.

  2. Yabancı tüzel kişiler için LEI kodu tahsis süreci 3-10 iş günü arasında değişebilmekte olup, söz konusu tüzel kişiye ait bilgilerin doğrulanması çerçevesinde yabancı tüzel kişinin kamuya açık bilgilere erişim hızına göre değişebilmektedir.

 5. LEI Kodu tahsis sürecinde veri doğrulaması nasıl yapılmaktadır ve ne kadar sürmektedir?

  1. Verilerin doğruluğu ticaret sicil bilgilerinden, MERSİS, ticaret odaları, borsa, kamu aydınlatma platformu, Takasbank veri tabanı, Merkezi Kayıt Kuruluşu veri tabanı ve diğer kamuya açık kaynaklardan kontrol edilir. Doğrulama süreci tüzel kişinin yerli veya yabancı olmasına göre değişiklik göstermektedir.

 6. LEI kodu bildirimi nasıl yapılmaktadır?

  1. E-posta yolu ile tahsis edilmiş kod başvuru yapan kullanıcıya bildirilir. Ayrıca kod LEI portal sayfasından ve GLEIF sayfasından sorgulanabilmektedir.

  2. LEI sorgulama bağlantısı

 7. LEI kodu almak için hangi bilgilere ihtiyaç duyulmaktadır?

  1. Ana ortağın gerçek kişi, konsolidasyon yapmayan tüzel kişi veya bilinmeyen birçok kişi (halka açık şirketler vb) olması durumunda raporlama yapılmaz; sadece ilgili durum seçilir.

  2. Ana ortak şirketin LEI başvurusunda bulunan şirketi finansal raporlarında konsolide etmesi durumunda, ana ortak şirket bilgileri raporlanır.

 8. Hangi Durumlarda LEI kodu bilgileri güncellenmelidir?

    • Unvan veya adres değişimi
    • Şirket kapanması, birleşme ve bölünmesi
    • Ortaklık bilgilerinin değişmesi durumlarında, LEI Güncelleme bağlantısı üzerinden LEI bilgileri güncellenmelidir.
 9. Yerel İşletim Birimi ve Global Tüzel Kişi Kimlik Kodu Sistemi nedir?

  1. Global Tüzel Kişi Kimlik Kodu Sistemi (GLEIS - Global Legal Entity Identifier System), global çapta yerel işletim birimlerinin verileri transfer edeceği ve verilerin global veri tabanında tutulacağı birimdir.

  2. Yerel işletim birimleri, LEI tahsisi için yerel düzenleyici otoriteler sponsorluğunda görevlendirilen kurumdur. Takasbank, SPK sponsorluğunda GLEIF (Global Entity Identifier Foundation ) tarafından akredite edilmiş yerel işletim birimidir.

 10. LEI kodunun faydası nedir?

  1. LEI kodu global düzeyde riskin izlenmesi amacıyla kullanılmaktadır. İşlem tarafları bu kod ile tüm dünyada takip edilebilmektedir.

  2. LEI kodunun yaygınlaşması ile

   • Finansal işlemlerin oluşturduğu riskler ile bu işlemlerin taraflarının risk profili takip edilerek olası krizlerin tetikleyici unsurlarının önceden tespit edilmesi ve kontrol altına alınmasının sağlanması
   • Finansal işlemlere taraf olan kurumların global çapta LEI kodları ile takibinin yapılabilmesi ile daha verimli risk ve denetim raporlarının hazırlanabilmesi, makro mikro risklerin ölçülmesi ve operasyonel risklerin azaltılması ve kontrol altında tutulmasının sağlanması
   • Global çapta risk haritasının çıkarılması amaçlanmaktadır.


 11. Global çapta LEI veri tabanı nasıl oluşturuluyor?

  1. Global veri tabanı, yerel işletim birimleri tarafından Global Tüzel Kişi Kimlik Kodu Sistemine gönderilen verilerden oluşmaktadır. Bu veri tabanı kamuya açıktır.

  2. LEI veri tabanı bağlantısı