Common Name Mismatch Error Nasıl Düzeltilir?

Ortak Ad Uyuşmazlığı Hatası, Çoklu alan SSL sertifikanızın Ortak adı veya SAN değeri alan adıyla eşleşmediğinde her zaman oluşur. Farklı hata mesajları görebilirsiniz, bu kullandığınız tarayıcıya bağlıdır. Internet Explorer, "Bu web sitesinin güvenlik sertifikasıyla ilgili bir sorun var" veya "Bu web sitesi tarafından sunulan güvenlik sertifikası farklı bir web sitesinin adresi için verilmiş" mesajını gösterebilir.

Chrome Tarayıcı, bağlantının gizli olmadığını bildiren "ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID" hatası gösterir. Lütfen web yöneticileri hatayı çözene kadar bu tür hatalara sahip web sitelerini kullanmaktan kaçının. Tek yapmanız gereken site sahiplerini bu konuda bilgilendirmek.

err_cert_common_name_invalid
1

Site adresi, sertifikanın ortak adında yer almıyordu.

Bu sebep en yaygın olanlardan biridir. Örneğin, www.example.tld için verilen bir SSL sertifikası satın aldınız, ancak www içermeyen URL bir SAN olarak dahil edilmedi. Çoğu durumda, tek etki alanı SSL sipariş ettiğinizde, SSL'nin WWW ile/olmadan verilmesi gerekir. SAN SSL sertifikaları için WWW ile/olmadan ayrı ayrı belirtmeniz gerekir. Uygun etki alanları ve SAN öğeleri eklemek için Çoklu etki alanlı SSL'nizi her zaman yeniden yayınlayabilirsiniz.

2

Sertifika yüklü değil veya sunucuya yanlış yüklenmiş

Sertifikanın sunucuya yüklendiğinden ve bunun doğru şekilde yapıldığından emin olun. Olası sorunları kontrol etmek için lütfen SSL Labs'ı kullanın.

 
3

Özel IP ve SNI

Web sitesi SSL kullanmıyor, ancak SSL sertifikasına sahip başka bir siteyle aynı IP adresinde bulunuyor. Her SSL, aynı IP üzerinde birden fazla sertifika kullanmak için özel bir IP adresi veya SNI kullanılmasını gerektirir.

4

IP adresine erişmeye çalışıyorsunuz.

Bazı durumlarda, web sitesine bir ana bilgisayar adı değil IP adresi kullanarak erişiyor olabilirsiniz. Lütfen tarayıcının adres çubuğuna uygun ana bilgisayar adını girmeyi deneyin. Ancak, Genel IP adresleri için de SSL vermek mümkündür.

5

Barındırma ayarları sertifika ayarlarını geçersiz kılar

Bazı barındırma sağlayıcıları ve CDN hizmetleri, sunucuyu kapsamak ve müşteri SSL'nizi geçersiz kılmak için kendi SSL'lerini kullanır. Barındırma sağlayıcınızla iletişime geçmeli ve SSL'lerini kaldırmayı ve kendinizinkini kullanmayı istemeniz gerekir. SSL'nizi kullanmayı reddederlerse başka bir sağlayıcı bulun.

6

DNS kayıtları yakın zamanda değiştirildi.

Etki alanının bağlı olduğu IP adresi yakın zamanda değiştiyse bir hata oluşabilir. Özel bir IP adresi satın aldıysanız ve hemen ardından bir SSL sertifikası yüklendiyse, etki alanı yine de önceki IP adresiyle ilişkilendirilebilir. Sorunu çözmek için biraz bekleyin. DNS kayıtları güncellenir güncellenmez hata ortadan kalkacaktır.

 

Çözüm

Yukarıdakileri özetlersek, Ortak Ad Uyuşmazlığı Hatasının, sertifika satın alırken yanlış sunucu ayarları ve yanlış veriler sonucu oluştuğu sonucuna varabiliriz. Sorun bir SAN eklemekse, bizimle iletişime geçebilirsiniz ve her şeyi doğru yapmanıza yardımcı olacağız. Sorun sunucu yapılandırmasıyla ilgiliyse, bu durumda barındırma veya BT uzmanlarınızla iletişime geçmeniz gerekir.