Direct Admin üzerinden SSL nasıl kurulur?

DirectAdmin'de SSL kurulumu

Sertifika Yetkilisi SSL sertifikanızı verdiğinde, onu web sitenizin barındırma sunucusuna yüklemeniz gerekir. DirectAdmin'de sertifikayı şu şekilde kurabilirsiniz:

 1. Aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi, ekranın sol üst köşesindeki düğmeye tıklayarak sunucunuzun ana menüsüne gidin. Kullanıcı Seç :

 2. Hesap Yöneticisi bölümünde, SSL Sertifikaları'na tıklayın :

 3. Önceden oluşturulmuş bir sertifikayı ve anahtarı yapıştır seçeneğini seçin :

 4. Ardından, SSL'niz için Özel anahtarı Anahtar alanına yapıştırın.

  Not : Özel anahtar, CSR koduyla aynı anda oluşturulur. Özel anahtar, aşağıdaki üst bilgi ve alt bilgi ile çevrelenmiştir: -----BEGIN PRIVATE KEY----- ve -----END PRIVATE KEY-----. CSR kodunu DirectAdmin'de oluşturursanız, DirectAdmin otomatik olarak kaydetmediği için Özel anahtarı manuel olarak kaydetmeniz gerekir.

 5. -----BEGIN CERTIFICATE----- ve -----END CERTIFICATE----- dahil olmak üzere Sertifika Yetkilisinden aldığınız sertifika kodunu Sertifika alanına yapıştırın . Aynı kod easy4ssl.com hesabınızda bulunan yourdomain.crt dosyasında da bulunmaktadır. Bu dosyayı Notepad (Windows için) veya TextEdit (macOS için) gibi bir düz metin düzenleyiciyle açabilirsiniz.

 6. Anahtarı yapıştırdıktan sonra SSL'yi https yönlendirmesiyle zorla seçeneğini işaretleyin . Bu, web siteniz için HTTPS yönlendirmesini etkinleştirir, böylece ziyaretçileriniz otomatik olarak web sitesinin güvenli sürümüne yönlendirilir. Ardından, Kaydet'i tıklayın .

 7. Kurulumu tamamlamak için CA Bundle dosyasını (.ca-bundle) DirectAdmin'e yükleyin.

  Bu dosya, Sertifika Yetkilisinden e-posta yoluyla aldığınız sertifika ZIP arşivindedir. Ayrıca tüm SSL dosyalarını easy4ssl hesabınızdan indirebilirsiniz . CA Bundle dosyası şu ada sahip olmalıdır: yourdomain.ca-bundle.

  İçeriğini DirectAdmin paneli için gereken TXT biçiminde kopyalamak için Not Defteri (Windows) veya TextEdit (mac OS) aracılığıyla açabilirsiniz.

   • Önceden oluşturulmuş bir sertifika ve anahtar yapıştır " seçeneğini seçin ve SSL CA Sertifikası'na tıklayın .

   • Ardından, .ca-bundle dosyasının tüm içeriğini kopyalayıp kutuya yapıştırın ve Use a CA cert seçeneğini işaretleyin. Bundan sonra, Kaydet'i tıklayın .

 8. " Başarılı CA sertifikası tamam. Siteniz birkaç dakika içinde güvenli olacaktır" bildirimini göreceksiniz . Bu, SSL'nin başarıyla yüklendiği anlamına gelir. 

 

" İsteğiniz Gerçekleştirilemedi " hatasıyla ilgili sorun giderme

Zaman zaman, Hesap Yöneticinizdeki SSL Sertifikaları bölümünü açarken şu hata mesajıyla karşılaşabilirsiniz : " İsteğiniz Gerçekleştirilemedi. Bu alan adı için SSL etkin değil ". Bu, DirectAdmin'inizin SSL Sertifikaları bölümünde SSL'yi Devre Dışı Bırak seçeneğinin açık olduğu anlamına gelir . Bu seçenek, SSL kurulumuna izin vermez. Kullanıcının SSL Sertifikaları bölümünü açmasını da engeller . Sonuç olarak, bu seçenek etkinleştirildiğinde, kullanıcı yönetimi alanından sertifikanızı yükleyemez veya seçeneği kapatamazsınız.

Bu seçeneği yalnızca SSH aracılığıyla devre dışı bırakmak mümkündür. Bunun için, DirectAdmin'inizin kurulu olduğu sunucuya SSH üzerinden root erişiminizin olması gerekir. Kök kullanıcı olarak oturum açtıktan sonra, etki alanı için yapılandırma dosyasını açmak üzere bu komutu çalıştırın:

sudo nano /usr/local/directadmin/data/users/USER/domains/DOMAIN.TLD.conf

 • nano , .txt dosyasını açma komutudur.
 • Kullanıcı , değişiklikleri uygulayacağınız hesabın adıdır.
 • DOMAIN.TLD , alan adınızdır.

Yapılandırma dosyasında ssl=OFF alanını bulun ve ssl=ON olarak değiştirin . Bundan sonra, değişiklikleri kaydetmek için CTRL+O ve dosyadan çıkmak için CTRL+X tuşlarına basın. Bu hatayı düzeltmeli.

SSL sertifikaları bölümü hatası devam ederse daha fazla yardım için barındırma sağlayıcınızla iletişime geçin.