ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID Nasıl Düzeltilir?

ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID , web sitesi yüklenirken çok popüler bir SSL hatasıdır. Çoğu durumda sorun, bir sunucudaki sertifikanın yanlış yapılandırılmasından kaynaklanır. Ancak, virüsten koruma ve güvenlik duvarı veya başka bir üçüncü taraf uzantıları ve yazılımı nedeniyle görünebilir. Aşağıdaki ekran görüntüsündeki hata örneğini kontrol edin.

err_cert_common_name_invalid

NET::ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID hatasını düzeltmek çok zor değildir, ancak biraz zaman alır ve fazladan adımlar gerektirir. Önce uyumsuzluk hatasının nedenini belirleyerek başlamalısınız.

  • 1

   Çözüm 1: Tarih ve saatin uygun olup olmadığını kontrol edin

   Bilgisayarınızda veya mobil cihazınızda tarih ve saatin yanlış olması durumunda Chrome tarayıcınız ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID hatası gösterecektir . Lütfen yeniden kontrol edin ve PC üzerinden ayarlarınızda ayarlayın.

  • 2

   2. Çözüm: Tarayıcı uzantılarını kontrol edin

   Bazı durumlarda, sorunlu tarayıcı uzantısı hatanın nedeni olabilir. Her şeyden önce, web sitesini Gizli pencerede açmayı deneyin ve bu sorunu çözerse uzantıları kontrol etmenize gerek yoktur. Aksi takdirde, aşağıdaki adımları izleyin:

   1. Tarayıcı pencerenizin sağ üst köşesindeki "üç nokta" düğmesini tıklayın
   2. Diğer araçlar ve Uzantılar'ı seçin
   3. Suçlu uzantıyı bulmak için uzantıları tek tek kapatın ve tarayıcı hatasını düzeltmek için silin.
  • 3

   3. Çözüm: Yüklü SSL sertifikasını kontrol edin

   • Çoğu durumda sorun yanlış SSL kurulumundan kaynaklanır, doğru alan adını veya alt alan adını desteklemeyebilir. Bu gerçek bir uyumsuzluk sonucu yapar. Örneğin, www.domain.tld için SSL yayınladınız ve yüklediniz, ancak korumalı olmayan sub.domain.tld için yüklediniz. Bunu tarayıcınızdan kontrol edebilirsiniz.

    Chrome'da, adres çubuğunun sol tarafında bulunan "Güvenli Değil" düğmesine tıklamanız ve ardından "Sertifika" seçeneğine tıklamanız gerekir. Orada, "verilen" alanını kullanarak SSL sertifikasının ayrıntılarını göreceksiniz. Bu özellik çoğu tarayıcıda mevcuttur.

   • Ayrıca , Bizim tarafımızdan detaylı Online SSL testini kullanarak bunun daha doğru bir sonuç olacağını kontrol edebilirsiniz.

   • Kendinden İmzalı SSL, yalnızca dahili sunucu amacıyla kullanıldığından, kullanımda olmadığından emin olun.

  • 4

   Çözüm 4: WWW'li/WWW'siz her ikisinin de korunması

   Sattığımız tüm Tek Etki Alanı SSL sertifikaları, alan adınızın WWW ve WWW olmayan sürümlerini korur. Ancak, varsayılan olarak onu korumayan bazı sertifikalar vardır. Bu durumda, WWW'den WWW olmayana veya tam tersi seçeneğe yeniden yönlendirmeyi kullanırken sorun yaşayabilirsiniz.

   Olası çözüm, uygun bir SSL sertifikası yüklemek veya herhangi bir yönlendirmeyi kaldırmak ve kullanımdaki tüm etki alanlarını/alt etki alanlarını korumak için Çoklu Alan Adı veya Wildcard SSL veya hatta birden çok tek alanlı SSL kurmaktır.

  • 5

   Çözüm 5: WordPress kullanıcıları için

   Çok popüler bir sorun, bir SSL sertifikası satın almayı unutmaktır. WordPress sahipleri, SSL kurmadan veya satın almadan web siteleri için güvenli HTTPS protokolünü etkinleştirir, bunun sonucunda tarayıcıda NET::ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID hata mesajı alırlar. Bu durumda iki olası çözüm vardır:

   1. bir SSL sertifikası satın alın ve onu web sunucunuza kurun;
   2. veya aktarılan verilerin herhangi bir koruması ve şifrelenmesi olmadan web sitenizi etkinleştirmek için HTTPS'yi tekrar HTTP'ye değiştirmek.
   SSL_ERROR_CERT_COMMON_NAME_INVALID
  • 6

   6. Çözüm: SSL önbelleğini temizleyin

   Tarayıcının SSL önbelleği bir sorun olabilir. Hatayı çözmek için önbelleği temizlemeyi denemelisiniz.

   • IE/Edge için. İnternet özelliklerini açmanız ve "İçerik" sekmesini bulmanız gerekiyor, "SSL durumunu temizle" için bir düğme olacak.
   • Chrome tarayıcı için işlem benzerdir, tarayıcının sağ üst tarafındaki "Üç nokta" düğmesini tıklayın, "Ayarlar"ı bulun. Orada bir sayfanın altında "Gelişmiş ayarlar"ı bulacaksınız. Şimdi "Proxy Ayarlarını Aç"ı bulun ve orada "SSL durumunu temizle" ile "İçerik" sekmesini göreceksiniz.
   SSL_ERROR_CERT_COMMON_NAME_INVALID
  • 7

   7. Çözüm: Proxy ayarları

   Ayarların otomatik olarak algılanması, proxy kurulumu aracılığıyla ayarlanmadıysa sınırlı tarama deneyiminiz olabilir. Çözüm, İnternet Özelliklerini görmek için Ağ Erişimi simgesine sağ tıklayın. "Bağlantı" sekmesine ve ardından "LAN Ayarları"na dokunun.

   SSL_ERROR_CERT_COMMON_NAME_INVALID

   Henüz işaretlenmemişse, "Ayarları otomatik olarak algıla"nın yanındaki onay kutusuna tıklamanız gereken yeni bir pencere göreceksiniz. Bittiğinde, hatanın çözülüp çözülmediğini görmek için web sitesini açmayı tekrar deneyebilirsiniz.

   SSL_ERROR_CERT_COMMON_NAME_INVALID
  • 8

   Çözüm 8: İşletim Sistemini ve Tarayıcıyı Güncelleyin

   Klasik fikir, işletim sisteminizin ve Tarayıcınızın Güncel olduğundan emin olmaktır, çünkü eski veya güncel olmayan yazılımlar beklenmedik sorunlar getirebilir. Geliştiriciler, yeni yamalar ve hata düzeltmeleri oluşturmak için çok çalışıyorlar, bu nedenle güncellenmiş bir sisteme sahip olmak çok önemlidir.

  • 9

   9. Çözüm: Güvenlik Duvarınızı/Antivirüsünüzü Kontrol Etme

   Ziyaret etmeye çalıştığınız web sitesini engellemediklerinden emin olmak için Güvenlik Duvarı ve Antivirüs ayarlarını ve LOG dosyalarını kontrol etmenizi öneririz. Bir engelleme bulduysanız, muhtemelen sizi kötü amaçlı bir web sitesinden korumaya çalışıyorlarsa, engelleme nedenini dikkatlice inceleyin. Antivirüsün kapatılmasını önermiyoruz.

  •  

   Sonuçların Özeti

   Sizi FIX ERR_CERT_COMMON_NAME_INVALID hatasına götürebilecek birden fazla olası sorun olduğunu açıkça görebilirsiniz . Ancak, bilinen bir hatadır ve sorunu çözmek için oldukça kolay adımlar vardır. Bilgisayarınızın verilerini/zamanını, tarayıcı uzantılarını kontrol edin, SSL önbelleğini temizlemeyi deneyin, Proxy ayarlarını yeniden kontrol edin ve Tarayıcı ile işletim sistemini en son sürümlere güncelleyin. Bu kesinlikle yardımcı olmalı. İyi şanlar!