Neden SSL Simgesi Görünmüyor?

SSL ile ilgili çok yaygın bir sorun, müşteriler ve web sitesi sahipleri adres çubuğunda yeşil/gri asma kilit görmediğinde ortaya çıkar. Bu, Chrome, Firefox, MS Edge, Safari ve diğerleri dahil tüm tarayıcılarda olabilir. Bunun birçok nedeni olabilir, ancak sorunu nasıl bulacağımıza ve düzelteceğimize dair güçlü bir senaryomuz var.

no_green_padlock
1

Qualys SSL laboratuvarları

SSL Labs'ın en profesyonel SSL test aracını kullanarak SSL/TLS sertifikanızı kontrol etmeye başlamanızı önemle tavsiye ederiz . Sertifikanız bozuk veya eskiyse birden fazla hata mesajı alırsınız. "Sonuçları panolarda gösterme" seçeneğini işaretleyerek sonuçları halktan gizlemek mümkündür. Web sunucunuzu taramak yaklaşık iki dakika sürer. Alan adınızı "hostname" alanına girerek başlayın ve "Submit"e tıklayın.

ERR_SSL_VERSION_OR_CIPHER_MISMATCH2
2

Güvenli olmayan içeriği kontrol edin

Çoğu durumda bunun nedeni, web sitenizin veya sayfanızın 3. taraf güvenli olmayan bağlantılara ve içeriğe sahip olmasıdır. Bu, yüklü bir SSL sertifikası olmadan 3. taraf web sitelerinden katıştırılmış resimler, CSS stilleri veya komut dosyaları olabilir.

  1. Chrome tarayıcınızda "F12"yi tıklayın;
  2. "Güvenlik" sekmesini bulun;
  3. Herhangi bir sorununuz olup olmadığını kontrol edin.

Aşağıdaki ekran görüntüsü bağlantının güvenli olduğunu ve SSL sertifikasının geçerli olduğunu göstermektedir. Ancak, "kaynaklar", web sitenizdeki güvenli olmayan içeriği onaylayan "karışık içerik" gösterir.

no_green_padlock2

Güvenli olmayan içeriğin HTML kodunda nasıl göründüğünü gösteren başka bir ekran görüntüsü. Web sitenizin kodunda bu tür tüm satırları bulmanız ve bunları HTTP://'den HTTPS://'ye değiştirmeniz gerekir, bu sorunu çözmelidir.

no_green_padlock3
 

Çözüm

İyi bilinen bir sorun ve birden çok düzeltme çözümü mevcut.