Uluslararası Alan adları (IDN)

Başlangıçta, Alan Adı Sistemi (DNS) standardı, yalnızca ASCII karakterlerini - Latin alfabesinin 26 harfini (az), sayıları (0-9) ve kısa çizgiyi (toplamda 37 karakter) içeren alan adlarının kaydedilmesine izin verdi.

Ancak, dilleri Latince dışındaki alfabelere dayanan kullanıcı sayısındaki artışla birlikte, tüm ulusal alfabelerden karakterleri içeren Unicode alan kaydının getirilmesine karar verildi. Bu kararın bir sonucu olarak, çok dilli alan adları ortaya çıktı - Uluslararası Alan Adları (IDN alanları).

Punycode, Unicode karakterlerini DNS altyapısı tarafından desteklenen ASCII'ye dönüştürmek için standartlaştırılmış bir yöntemdir. Dönüşümden sonraki IDN etki alanı normal etki alanı ile karıştırılmaması için, tüm IDN etki alanları özel "XN--" öneki ile başlar. Örneğin, Punycode biçimindeki "россия.рф" etki alanı şöyle görünür - xn--h1alffa9f.xn--p1ai/ VEYA Estonca harfler õ, ä, ö ve ü ASCII sistemine dahil edilmez.

Etki alanı, tarayıcı tarafında Punycode'a dönüştürülür ve bunun tersi de geçerlidir; bu nedenle, adres çubuğuna bir IDN etki alanı girdiğinizde, tarayıcının kendisi, DNS ile etkileşim için girilen değeri dönüştürür.